«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճիռը կհրապարակվի հոկտեմբերի 15-ին
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Ստրասբուրգ: Հոկտեմբերի 15-ին Եվրոպական դատարանի Մեծ պալատը կհրապարակի «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճիռը:
Հայաստանն այս գործում ներգրավված է որպես երրորդ կողմ: Գործին Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությունը պայմանավորված է նրանով, որ Եվրոպական դատարանը նշելով, որ կոչված չէ անդրադառնալու Հայոց ցեղասպանության իրավական ձևակերպմանը և, հետևաբար, չի անդրադառնալու նաև Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայերի դեմ կատարված ոճրագործություններին առնչվող բովանդակային հարցերին, այդուամենայնիվ, իր վճռում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստին և արել հայկական կողմի համար սկզբունքորեն անընդունելի գնահատողական դատողություններ: Վճռում առկա են նաև մի շարք հակասական գնահատականներ:
Նման պայմաններում Փերինչեքի գործն ակնհայտորեն դուրս էր եկել զուտ Շվեյցարիայի քրեական օրենսգրքի՝ Կոնվենցիային համապատասխանության որոշման շրջանակից և արդեն վերաբերում էր նաև ողջ հայ ժողովրդին: Այս պատճառով է Հայաստանը ներգրավվել որպես երրորդ կողմ, որպեսզի հնարավորություն ունենա Եվրոպական դատարանին ներկայացնելու ողջ հայության դիրքորոշումը՝ ինչպես տվյալ գործի, այնպես էլ՝ դատարանի առանձին ձևակերպումների վերաբերյալ:
Հայաստանի Հանրապետությունն այս գործով, որպես երրորդ կողմ, Եվրոպական դատարանից ակընկալում է արդարացի վճիռ, որը զերծ կլինի այնպիսի ձևակերպումներից, որոնք կարող են որևէ կերպ կասկածի տակ դնել Հայոց Ցեղասպանության փաստը՝ պատմական, իրավական կամ որևէ այլ համատեքստում: Նպատակն այն է, որպեսզի Եվրոպական դատարանի վճիռը չդառնա գործիք Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների ձեռքին, ովքեր կփորձեն այն օգտագործել իրենց անբարոյական նպատակներով:
Հիշեցում. Գործի նախապատմությունը կապվում է Թուրքիայի քաղաքացի Դողու Փերինչեքի ռասիստական և ատելություն սերմանող գործունեության հետ: Նա Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության նախագահն է և ներկայանում է՝ որպես իրավագիտության դոկտոր: Դ.Փերինչեքը 2005 թվականի մայիս, հուլիս և սեպտեմբեր ամիսներին Շվեյցարիայի Լոզան, Օպֆիկոն և Կոնիզ քաղաքաներում կազմակերպված միջոցառումների ընթացքում հրապարակայնորեն հերքել է 1915թ. և հետագա տարիներին հայ ժողովրդի նկատմամբ Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ցեղասպանության փաստը: Նա, մասնավորապես, հայկական ցեղասպանությունը որակել է որպես «միջազգային կեղծիք»:
2005 թվականի հուլիսին Շվեյցարիա-Հայաստան միությունը բողոք է ներկայացրել Փերինչեքի դեմ՝ վերոհիշյալ ելույթների բովանդակության կապակցությամբ: Այդ բողոքի հիման վրա Լոզանի դատարանը 2007 թվականի մարտի 9-ին Դողու Փերինչեքին մեղավոր է ճանաչել Շվեյցարիայի քրեական օրենսգրքի՝ ռասայական խտրականության համար պատասխանատվություն նախատեսող 261bis հոդվածի 4-րդ կետով: Լոզանի դատարանն արձանագրել է, որ Փերինչեքի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող ելույթն ունեցել է ռասիստական շարժառիթներ, կրել է ազգայնական բնույթ և չի կարող դիտարկվել պատմական բանավեճի կամ քննարկման շրջանակներում: Լոզանի դատարանը նաև  նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը, ըստ շվեյցարական հանրային կարծիքի, համընդհանուր ապացուցված եղելություն է, ապացուցված պատմական փաստ: Այս հիմնավորմամբ Դողու Փերինչեքը Շվեյցարիայում դատապարտվել է պայմանական ազատազրկման և տուգանքի:
Փերինչեքը Լոզանի դատարանի վճիռը բողոքարկել է շվեյցարական դատարանների տարբեր ատյաններ, սակայն արդյունքի չի հասել:
Դիմելով Եվրոպական դատարան՝ Դողու Փերինչեքը պնդել է, որ շվեյցարական դատարանները, Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու մասին հրապարակային հայտարարությունների համար իրեն դատապարտելով, խախտել են Եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով երաշխավորված իր խոսքի ազատությունը: 2015թ. հունվարի 28-ին  ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատում տեղի են ունեցել  «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատական լսումները:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության  լիազոր ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի գլխավորած փաստաբանական թիմի կազմում են ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի տեղակալ Արման Թաթոյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Էմիլ Բաբայանը, Լոնդոնի Doughty Street փաստաբանական պալատի հիմնադիր, միջազգային հայտնի փաստաբան Ջեֆրի Ռոբերտսոնը, միջազգային հայտնի փաստաբաններ Ամալ Քլունին և Թոբի Քոլիսը:

Grand Chamber judgment in the case of "Perinçek v. Switzerland" to be delivered on October 15.
13.10.2015The Armenian delegation led by Gevorg Kostanyan, the Government Agent of the Republic of Armenia before the European Court of Human Rights, RA Prosecutor General has paid a working visit to Strasbourg. The ECtHR Grand Chamber will deliver the judgment in the case of Perinçek v. Switzerland on 15 October.
Armenia has intervened as a third party in this case. The intervention of the Republic of Armenia was due to the Court's position that it has no calling to address the legal wording of the Armenian Genocide, and, therefore, will not address the substantial issues relating to the crimes committed by the Ottoman Empire against Armenians in 1915, but nevertheless, in its judgment it has referred to the historical fact of the Armenian Genocide and made evaluative assessments principally unacceptable for Armenia. The judgment also included a number of contradictory assessments.
In such circumstances, the Perinçek case was obviously out of the mere scope of assessing the compatibility of the Swiss Criminal Code with the Convention and pertained to the entire Armenian nation. This was the reason behind Armenia’s intervention as a third party: to have the opportunity to present the position of the whole Armenian nation before the European Court of Human Rights, not only regarding the current case but also separate wordings of the Court.
The Republic of Armenia as a third party intervener anticipates a just verdict, which will not contain formulations that will cast doubt on the reality of the Armenian Genocide in historical, legal or any other context. The aim is to prevent the judgment of the European Court from becoming a tool in the hands of the Armenian Genocide deniers who will try to use it for their immoral purposes.
Reminder: The case concerns Turkish national Doğu Perinçek and his acts of spreading racism and nationalism. He is the chairman of the Turkish Workers’ Party and represents himself as a doctor of laws. During the months of May, July and September of 2005, Perinçek participated in three public events in cities of Lausanne, Opfikon and Köniz, Switzerland, in the course of which he publicly denied that mass deportations and massacres suffered by the Armenians living in the Ottoman Empire from 1915 onwards had amounted to genocide. More specifically, he qualified the Armenian Genocide as an “international lie”.
On July 2005, the Switzerland-Armenia Association lodged a complaint against Perinçek on account of the content of his statements made at the above-mentioned events. Following this complaint, on 9 March 2007 the Lausanne District Police Court found him guilty of the offence of racial discrimination under Article 261 bis § 4 of the Swiss Criminal Code. The Lausanne District Police Court held that Perinçek’s speech on denial of the Armenian Genocide had racist motives, was nationalistic by its nature and cannot be considered to be within the historical discussion or debate. The Lausanne District Police Court has also mentioned that according to Swiss public opinion the Armenian Genocide is a universally proven event and proven historical fact. With this reasoning the court sentenced Perinçek to imprisonment and fine.
Perinçek appealed against the judgment of the Lausanne District Police Court in different instances, but to no avail.
In his appeal to the European Court of Human Rights, Doğu Perinçek has claimed that his criminal conviction and punishment for having publicly denied the Armenian Genocide was in breach of his right to freedom of expression under Article 10.
A Grand Chamber hearing in case of Perinçek v. Switzerland was held on 28 January 2015.
The members of the legal team led by Gevorg Kostanyan, the Government Agent before the ECtHR, RA Prosecutor General are Arman Tatoyan, RA Deputy Minister of Justice, Deputy Agent before the ECtHR, Emil Babayan, Deputy Prosecutor General, Geoffrey Robertson, the founder of London Doughty Street Chambers, a well-known international lawyer, Amal Clooney and Toby Collis, well-known international lawyers.