- ՄԻԵԴ-ն արձանագրեց՝ Ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատու են ՀՀ քաղաքացու խոշտանգման և մահվան համար
ՄԻԵԴ-ն արձանագրեց՝ Ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատու են ՀՀ քաղաքացու խոշտանգման և մահվան համար
30.01.20202020 թվականի հունվարի 30-ին հրապարակվել է «Սարիբեկյանը և Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» (գանգատ թիվ 35746/11) վճիռը: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը գործին նեգրավվել է որպես երրորդ կողմ և համապատասխանաբար ներկայացրել է իր դիտարկումները:
Գործը վերաբերում է Ադրբեջանի ռազմական ոստիկանությունում դիմումատուների որդու մահվանը: Մասնավորապես, Մանվել Սարիբեկյանը ձերբակալվել է 2010 թվականին Ադրբեջանում: Իր ընտանիքի հավաստմամբ՝ վերջինս մառախուղի մեջ անտառում փայտ և թափառող կենդանիներին փնտրելիս անգիտակցաբար հատել էր սահմանը: Ադրբեջանական իշխանությունները մեղադրել են նրան մոտակա Ադրբեջանական գյուղերից մեկում դպրոց պայթեցնելու փորձում: Մ. Սարիբեկյանը տեղափոխվել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանում, որտեղ 2010 թվականի հոկտեմբերին հայտնաբերվել է մահացած: 2010 թվականի նոյեմբերին վերջինիս մարմինը վերադարձվել է Հայաստանի Հանրապետություն:
Ադրբեջանում իրականացված քննության արդյունքում արձանագրվել է, որ Մ. Սարիբեկյանը ինքնասպանություն է գործել, պահման պայմանները եղել են չափանիշներին համապատասխան և նա չի ենթարկվել խոշտանգման իր՝ ազատությունից զրկված լինելու ընթացքում:
Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի խախտում
Դիմումատուների պնդմամբ իրենց որդին եղել է առողջ և մահացել է Բաքվում ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների գործողությունների արդյունքում:
Հիմք ընդունելով ներկայացված ապացույցները՝ ներառյալ Հայաստանում իրականացված քննության նկարագրությունը և Մ. Սարիբեկյանի վնասվածքների լուսանկարները, ինչպես նաև խցի դասավորվածության վերաբերյալ տվյալները, Եվրոպական դատարանը համարել է Մ. Սարիբեկյանի՝ ինքն իրեն կախելու մասին վարկածը անընդունելի՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանական Կառավարությունը չի կարողացել ներկայացնել դիմումատուների որդու մահվան պատճառը բացահայտող որևէ համոզիչ փաստարկ: Եվրոպական դատարանը հետևաբար արձանագրել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի նյութական բաղադրիչի խախտում:
Եվրոպական դատարանը արձանագրել է դիմումատուների որդու մահվան առնչությամբ իրականացված քննության մի շարք ընթացակարգային բացթողումներ: Մասնավորապես,
- ոչ մի այլ վարկած, բացի դիմումատուների որդու ինքնասպանության վարկածից, չի քննարկվել,
- քննություն չի իրականացվել էթնիկական ատելության՝ որպես դիմումատուների որդու մահվան դրդապատճառի առնչությամբ,
- Ադրբեջանական իշխանությունները կապ չեն հաստատել ոչ Մ. Սարիբեկյանի ընտանիքի, ոչ էլ Հայկական իշխանությունների հետ:
Ուստի Եվրոպական դատարանը արձանագրել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի ընթացակարգային բաղադրիչի խախտում:
Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտում
Եվրոպական դատարանը հաշվի է առել Հայաստանում կատարված դատաբժշկական փորձաքննությունը, որով հաստատվել է բութ առարկայով հասցված բազմաթիվ վնասվածքների փաստը: Ադրբեջանի կառավարության կողմից ներկայացված որևէ պնդմամբ կամ փաստաթղթով հնարավոր չի եղել վիճարկել ներկայացված դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքները:
Ուստի, Եվրոպական դատարանը գտել է, որ իր կյանքի վերջին օրերին ՝ Բաքվի ռազմական ոստիկանությունում կալանավորված ժամանակ, Մ. Սարիբեկյանը ենթարկվել է դաժան ֆիզիկական բռնության: Հետևաբար, Եվրոպական դատարանն արձանագրել է, որ Մ. Սարիբեկյանը ենթարկվել է խոշտանգման և ոտնահարվել է Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածով երաշխավորված նրա իրավունքը:
Անդրարադառնալով դիմումատուների՝ Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածով երաշխավորված իրավունքներին Եվրոպական դատարանը չնայած չի ճանաչել խախտում, այնուամենայնիվ արձանագրել է, որ չունի որևէ կասկած, որ նրանց որդու ձերբակալումը, կալանավորումը և մահը, ինչպես նաև նրա ճակատագրի վերաբերյալ անհստակությունը նրանց խորը տառապանք է պատճառել:

Azerbaijan authorities responsible for the death and torture of an Armenian man in a military police department cell
30.01.2020
The case of Saribekyan and Balyan v. Azerbaijan (application no. 35746/11) concerned the death of the applicants’ son, an Armenian citizen, while in military police detention in Azerbaijan. Particularly, their son, Manvel Saribekyan, born in 1990, was arrested in Azerbaijan in September 2010. His family state that he inadvertently crossed the border in the fog in a forest while looking for wood and stray cattle, however, the Azerbaijani authorities accused him of being part of a plan to blow up a school in a nearby Azerbaijani village. He was taken to the Military Police Department of the Ministry of Defence in Baku and placed in a cell, where he was found dead in October 2010, with the Azerbaijani authorities subsequently finding that he had hanged himself. A forensic report was issued. The body was returned to Armenia in November 2010 and the authorities there opened a criminal investigation. A forensic report found injuries on his neck, head and body. An investigation in Azerbaijan found in January 2011 that Mr Saribekyan had committed suicide, that he had been held in proper conditions and that he had not been assaulted while in custody.
Violation of Article 2
In the Court’s estimation, the limited Azerbaijani investigation into Mr Saribekyan’s case and the lack of documentation to support the findings gave cause for concern. The applicants had made a prima facie case that their son had been taken into custody in good health and had died as the result of actions by personnel at the Military Police Department in Baku. Given the evidence made available to the Court, including the Armenian investigation’s descriptions and photographs of Mr Saribekyan’s injuries, and the information on the arrangement of the cell, the account according to which he had hung himself could not be accepted. The Government of Azerbaijan had not convincingly accounted for how Mr Saribekyan had died and the respondent’s State’s responsibility was engaged. There had thus been a violation of Article 2.
The Court has found several shortcomings in the investigation into the death of Mr Saribekyan, particularly:
• no other scenario than Mr Saribekyan’s suicide was considered,
• no careful investigation into whether ethnic hatred had contributed to his death,
• the Azerbaijani authorities have failed to contact the family or any Armenian authority.
Thus, the Court concluded that there had been a further violation of the Convention owing to the investigation in Azerbaijan.
Violation of Article 3
The Court took account of the Armenian forensic examination various injuries caused by a blunt object. Neither the Azerbaijani Government’s submissions nor the documents in the case file gave reason to question those findings.
The Court thus found that Mr Saribekyan had been subjected to ill-treatment in the form of severe physical violence during the final days of his life while being detained in the Military Police Department in Baku.
The Court found that the suffering he had endured had amounted to torture and that he had suffered a violation of his rights under Article 3. It found no violation of the two applicants’ rights under this provision, although it had no doubt that the arrest, detention and death of their son, as well as the uncertainty about his fate, had caused them profound suffering.