- Քննարկվում է Եվրոպական կոնվենցիան փոփոխող թիվ 15 Արձանագրության վավերացման հարցը
01.04.20162016 թվականի մարտի 31-ին ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է 2013 թվականի հունիսի 24-ին Ստրասբուրգում ստորագրված «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիան փոփոխող թիվ 15 Արձանագրությունը:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ թիվ 15 Արձանագրությամբ ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը:

The question of ratification of Protocol no.15 to the European Convention is being discussed
01.04.2016On 31 March 2016 the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia discussed Protocol No. 15 amending the Convention on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
On 1 December 2015 the Constitutional Court of the Republic of Armenia held that the obligations envisaged by Protocol No. 15 amending the European Convention on Human Rights are compatible with the Republic of Armenia Constitution.
For further information, please, follow the link http://agent.echr.am/en/events/ratification-of-protocol-15-to-the-european-convention.html.