- ՀՀ-ն վավերացրել է Եվրոպական կոնվենցիան փոփոխող թիվ 15 Արձանագրությունը
18.06.20162016 թվականի հունիսի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովը ձայների՝ 102 կողմ, 0 դեմ և 0 ձեռնպահ համամասնությամբ վավերացրել է 2013 թվականի հունիսի 24-ին Ստրասբուրգում ստորագրված «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիան փոփոխող թիվ 15 Արձանագրությունը:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ թիվ 15 Արձանագրությամբ ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը:
Արձանագրությունը նախատեսում է փոփոխություններ, որոնց նպատակն է բարձրացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի գործունեության արդյունավետությունը: Արձանագրությամբ նախատեսված հիմնական փոփոխությունները, մասնավորապես, հետևյալն են.
1․ Կոնվենցիայի նախաբանը լրացվում է սուբսիդիարության և պետության հայեցողության իրավունքի սկզբունքները վկայակոչող դրույթով՝ նպատակ հետապնդելով հզորացնել Կոնվենցիայի համակարգի թափանցիկությունն ու հասանելիությունը:
2. Դատավորի թեկնածուների համար առավելագույն տարիք է սահմանվում 65 տարեկանը՝ այն օրվա դրությամբ, երբ Խորհրդարանական վեհաժողովը անդամ պետությունից պահանջել է երեք թեկնածուների ցուցակը։ Այս փոփոխության նպատակն է հնարավորություն ընձեռել բարձր որակավորում ունեցող դատավորներին պաշտոնավարել լիարժեք 9 տարի և, այդպիսով, ամրապնդել Եվրոպական դատարանի արդյունավետության տևական բնույթը։
3. Կոնվենցիայի համաձայն՝ եթե Պալատի վարույթում գտնվող գործը Կոնվենցիայի կամ դրան կից Արձանագրությունների մեկնաբանման առումով խնդրահարույց է կամ եթե Պալատում քննվող հարցի լուծումը կարող է հակասել Եվրոպական դատարանի ավելի վաղ կայացրած վճռին, Պալատը կարող է, մինչև վճիռ կայացնելը, ցանկացած ժամանակ ընդդատությունը զիջել Մեծ պալատին, եթե կողմերից ոչ մեկը չի առարկում: Արձանագրությամբ Պալատը հնարավորություն կունենա ընդդատությունը զիջել՝ անկախ կողմերի առարկելու հանգամանքից: Այս փոփոխությունը չի կիրառվի որևէ քննվող գործի նկատմամբ, եթե կողմերից որևէ մեկը մինչև Արձանագրության ուժի մեջ մտնելն առարկել է Մեծ պալատի օգտին գործի քննությունը զիջելու Պալատի որոշմանը։
4. Նախատեսվում է, որ գանգատը Եվրոպական դատարան պետք է ներկայացնել ներպետական վերջնական որոշման կայացման օրվանից հետո 4 ամսվա ընթացքում՝ ներկայում գործող 6 ամսվա փոխարեն։ Այս փոփոխությունը կգործի Արձանագրության ուժի մեջ մտնելուց հետո 6-ամսյա ժամկետը լրանալուց հետո, սակայն չի կիրառվի այն գանգատների նկատմամբ, որոնցով ներպետական վերջնական որոշումը կայացվել է մինչև Արձանագրության ուժի մեջ մտնելը: Այս փոփոխությամբ փորձ է արվում թեթևացնել վերջին ժամանակաշրջանում Եվրոպական դատարանի աշխատանքի ծանրաբեռնվածությունը՝ պայմանավորված Դատարան մուտքագրվող գանգատների մեծ քանակով:
5. Եվրոպական դատարանին վերապահվում է էական վնաս կրած չլինելու հիմքով անհատական գանգատն անընդունելի համարելու իրավունք՝ անկախ ներպետական դատական ատյանում գործը պատշաճ կարգով քննված լինելու փաստից։
Արձանագրությունն ուժի մեջ կմտնի Եվրոպայի խորհրդի բոլոր անդամ պետությունների կողմից վավերացվելուց հետո՝ հաշվի առնելով Արձանագրության առանձին դրույթների ուժի մեջ մտնելու վերոնշյալ պայմանները:

Armenia ratified Protocol no.15 to the European Convention on Human Rights
On 17 June 2016 the National Assembly of the Republic of Armenia ratified Protocol No. 15 amending the Convention on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
On 1 December 2015 the Constitutional Court of the Republic of Armenia held that the obligations envisaged by Protocol No. 15 amending the European Convention on Human Rights are compatible with the Republic of Armenia Constitution.
The Protocol stipulates amendments aimed at increasing the European Court’s effectiveness. The principal amendments are as follows:
1. A new recital shall be added at the end of the Preamble of the European Convention containing a reference to the principle of subsidiarity and the doctrine of the margin of appreciation. It is intended to enhance the transparency and accessibility of these characteristics of the Convention system.
2. Another amendment is introduced to require that candidates be less than 65 years of age at the date by which the list of three candidates has been requested by the Parliamentary Assembly. This modification aims at enabling highly qualified judges to serve the full nine-year term of office and thereby reinforce the consistency of the membership of the European Court.
3. According to the Convention where a case pending before a Chamber raises a serious question affecting the interpretation of the Convention or the Protocols thereto, or where the resolution of a question before the Chamber might have a result inconsistent with a judgment previously delivered by the Court, the Chamber may, at any time before it has rendered its judgment, relinquish jurisdiction in favour of the Grand Chamber, unless one of the parties to the case objects. Following the entry into force of the Protocol the parties may no longer object to relinquishment of a case by a Chamber in favour of the Grand Chamber. The removal of the parties’ right to object to relinquishment would not apply to pending cases in which one of the parties had already objected, before entry into force of the Protocol, to a Chamber’s proposal of relinquishment in favour of the Grand Chamber.
4. The Convention will be amended as to reduce from six months to four the period following the date of the final domestic decision within which an application must be made to the Court.  The reduction in the time limit for submitting an application to the Court should apply only after a period of six months following the entry into force of the Protocol. Furthermore, the new time limit will not have retroactive effect, i.e. it will not apply to applications in respect of w hich the final domestic decision was taken prior to the date of entry into force of this new rule. This amendment intends to reduce the European Court’s caseload preconditioned by ever-increasing number of applications.
5. The admissibility criterion concerning “significant disadvantage”, has been amended to delete the proviso that the case have been duly considered by a domestic tribunal.
Taking into consideration the above-mentioned transitional provisions governing the application of certain other, substantive provisions, the Protocol will enter into force when signed and ratified by the Council of Europe all member states.
For further information, please, follow the link http://agent.echr.am/en/events/ratification-of-protocol-15-to-the-european-convention.html.