ՄԻԵԴ-ը գանգատը ճանաչել է անընդունելի
2018 թվականի մարտի 15-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Նալբանդյանն ու Դանիելյանն ընդդեմ Հայաստանի» (թիվ 325/10) գանգատի վերաբերյալ իր որոշումը:
Դիմումատուները պնդել են, որ ներպետական իշխանությունները խախտել են Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետով նախատեսված արդար դատաքննության և Կոնվենցիային կից թիվ 1 արձանագրության 1-ին հոդվածով սահմանված՝ սեփականության իրենց իրավունքները, քանի որ իրենց օգտին կայացված երկու վճիռներ չեն կատարվել:
Հիմք ընդունելով ՀՀ Կառավարության դիքորոշումը՝ Եվրոպական դատարանը դիմումատուների գանգատը ճանաչել է անընդունելի՝ նշելով, որ վերջիններս չեն պահպանել Կոնվենցիայի 35-րդ հոդվածի 1-ին կետով սահմանված՝ դատարան դիմելու վացամսյա ժամկետը:

15.03.2018On 15 March 2018 the European Court of Human Rights published its decision on the case of "Nalbandyan and Danielyan v. Armenia" (application no. 325/10). Sitting as a Committee, the Court declared the application inadmissible.
The applicants complained that the domestic authorities had failed to enforce two judgments acknowledging their property rights, thus violating their rights guaranteed by Article 6 § 1 of the Convention and Article 1 of Protocol No. 1 to the Convention.
The Government’s objection that the applicants had failed to comply with the six-month time-limit when lodging their application was upheld by the Court. Therefore, the Court decided that the application must be rejected under Article 35 § 1 of the Convention for non-compliance with six-month time limit established therein.