- «ՄԻԵԴ-ի որոշումը Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով» թեմայով քննարկում «Մեդիա կենտրոնում»
30.10.2015Հոկտեմբերի 26-ին «Մեդիա կենտրոնում» տեղի ունեցավ քննարկում «ՄԻԵԴ-ի որոշումը Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով» թեմայով: Քննարկման բանախոսներն էին՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի տեղակալ Արման Թաթոյանը, միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը և Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը:
Քննարկման ընթացքում բանախոսներն անդրադարձան գործով որպես երրորդ կողմ Հայաստանի մասնակցությանը, Մեծ պալատի վճռին, մասնավորապես, վճռով ամրագրված նոր իրավունքին, համաձայն որի հայերն ունեն իրենց նախնիների, Հայոց ցեղասպանության զոհերի և նրանց ժառանգների արժանապատվությունը պաշտպանելու, ներառյալ հայերի՝ ցեղասպանությունը վերապրելու մտայնությամբ ձևավորված իրենց ազգային, էթնիկ ինքնությունը և ինքնատիպությունը պաշտպանելու իրավունք (վճռի 227-րդ պարբերություն):

A discussion on the subject of “ECtHR judgment in the case of Perincek v. Switzerland ” in “Media Center”
On 26 October 2015 in “Media Center” a discussion on the subject of “ECtHR judgment in the case of Perincek v. Switzerland ” took place.
Arman Tatoyan, Deputy Minister of Justice of Armenia, Deputy Government Representative before the European Court of Human Rights, Ara Ghazaryan, international law expert, Avetiq Ishkhanyan, the President of Helsinki Committee of Armenia were invited to participate in the discussion.
Throughout the discussion the speakers provided insights on Armenia's intervention as a third party, the Grand Chamber judgment, in particular, on the new right envisaged in the judgment: the rights of Armenians to respect for their and their ancestors’ dignity, including their right to respect for their identity constructed around the understanding that their community has suffered genocide (paragraph 227 of the judgment).