- Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակն ողջունում է «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճիռը
16.10.2015Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը ևս ողջունում է այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճիռը, որում Հայաստանի Հանրապետությունը ներգրավված է՝ որպես երրորդ կողմ։
Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հաղորդակցության պատասխանատու Բեդո Դեմիրճյանը Ստրասբուրգում նշեց, որ ողջունելի է դատարանի վճռի հատկապես այն կետը, որով Մեծ պալատը փոխեց դատարանի ստորին պալատի վճիռը, որ ցեղասպանության հարցն այս դատարանում քննարկման հարց չէ։
Ըստ Բ.Դեմիրճյանի՝ կարևոր է, որ դատարանի արձանագրումն առ այն, որ մենք՝ հայերս, արժանապատվության և ինքնության պաշտպանության իրավունք ունենք։ Բ.Դեմիրճյանը նշեց, որ իրենք այդ առումով գոհ են այսօր Եվրոպական բարձրագույն դատարանի կողմից կայացրած որոշումից:

The Hay Dat office in Europe welcomes the judgment delivered in the case of Perincek v. Switzerland
16.10.2015The Hay Dat office in Europe welcomes the judgment delievered today by the European Court of Human Rights in the case of “Perincek v. Switzerland” in which the Republic of Armenia has intervened as a third party.
Bedo Demirchyan, the Communications Officer of the Hay Dat office in Europe has mentioned that the most welcoming part of the Court’s judgment is the one by which the Grand Chamber has amended the Chamber’s judgment and stated that the Armenian Genocide is not a matter of discussion at the European Court.
According to B. Demirchyan, the most important statement of the Court was that we- the the Armenians- have the right to respect for our dignity and identity. B. Demirchyan has mentioned that in this respect they are satisfied with the higher European Court’s ruling.