- ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է «Ոսկերչյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը
18.10.2018Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, հանդես գալով Կոմիտեի կազմով, հրապարակել է «Ոսկերչյանն ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատ թիվ 28739/09) վճիռը, որով արձանագրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5–րդ հոդվածի 3-րդ կետի (ազատության և անձնական անձեռնմխելիության, ողջամիտ ժամկետում դատաքննության կամ մինչև դատաքննությունն ազատ արձակվելու իրավունք) խախտում:
Դիմումատուն պնդել է, որ ներպետական դատարաններն իր կալանավորումը հիմնավորելու համար չեն ներկայացրել բավարար և հիմնավոր պատճառներ:
Եվրոպական դատարանը գտել է, որ ներպետական դատարանները դիմումատուի շարունակական կալանավորումը հիմնավորել են պարզապես վկայակոչելով ներպետական իրավական կարգավորումները և հղում կատարելով հանցանքի ծանրությանը՝ առանց հաշվի առնելու գործի փաստական հանգամանքները կամ առանց մանրամասնելու, թե ինչու բավարար հիմքեր կան ենթադրելու, որ դիմաումատուն քրեական վարույթն իրականացնող մարմնից կթաքնվի, գործի քննությանը կխոչընդոտի կամ քրեական օրենքով չթույլատրված արարք կկատարի:
Դիմումատուն պահանջել է 20 000 եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում:
Եվրոպական դատարանը դիմումատուի պահանջը բավարարել է 3 000 եվրոյի չափով՝ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում:

The European Court of Human Rights, sitting as a Committee delivered its judgment regarding the case of “Voskerchyan v. Armenia” (application no. 28739/09), finding violation of Article 5 § 3 (Reasonableness of pre-trial detention) of the European Convention on Human Rights.
The applicant submitted that the courts had failed to provide relevant and sufficient reasons for his detention.
The Court noted that the domestic courts similarly justified the applicant’s continued detention with a mere citation of the relevant domestic legal principles and a reference to the gravity of the offence without addressing the specific facts of his case or providing any details as to why the risks of absconding, obstructing justice or reoffending were justified.