- Երկկողմ խորհրդակցություններ Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման վերաբերյալ
30.10.2015ՀՀ արդարադատության նախարարության Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ կապերի վարչության պատվիրակությունը 2015 թվականի հոկտեմբերի 26-ից 28-ը աշխատանքային այցով մեկնել է Ստրասբուրգ, Ֆրանսիայի Հանրապետություն: Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման դեպարտամենտի բաժանմունքի ղեկավար Քորին Ամատի, Հայաստանի վերաբերյալ վճիռների կատարման գործընթացի համակարգման պատասխանատու ստորաբաժանման ղեկավար Զոուի Բրայնսթոն-Քրոսի և նույն ստորաբաժանման իրավաբան Վահե Դեմիրճյանի հետ:
Այս տարի տեղի ունեցած թվով արդեն երկրորդ երկկողմ խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման գործընթացի հիմնական սկզբունքները, կատարման շրջանակներում ներկայացվող գործողությունների ծրագրերի և հաշվետվությունների կազմման նոր մեթոդաբանությունը և դրանց գործնական կողմերը, ինչպես նաև այս գործընթացի վերաբերյալ լավագույն փորձը: Կողմերը, մասնավորապես, անդրադարձել են Հայաստանի վերաբերյալ Եվրոպական դատարանի առանձին վճիռների կատարմանը և դրանց նկատմամբ կատարողական-վերահսկողական վարույթների հնարավոր փակմանն առնչվող կարևոր հարցերի: Ինչպես հայաստանյան պատվիրակությունը, այնպես էլ Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման դեպարտամենտի ներկայացուցիչներն ընդգծել են նման հանդիպումների և խորհրդակցությունների կարևորությունը համագործակցության ամրապնդման և արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև վճիռների կատարման գործընթացի բարելավման համար:

Bilateral consultations on the execution of the European Court’s judgments
From 26-28th of October 2015 the delegation of RA Ministry of Justice Department for Relations with the European Court of Human Rights paid a working visit to Strasbourg, France. The delegation met with Mrs. Corinne Amat, Head of Division, Department for the Execution of the European Court of Human Rights judgments, Ms Zoë Bryanston-Cross, Head of Section responsible for coordination of the execution of the judgments delivered in respect of Armenia and Mr. Vahe Demirchyan the lawyer at the same Section.
These are the second bilateral consultations held in 2015. During this meeting the basic principles of the European Court judgments execution process, practical and new methodological aspects of drafting action plans and reports, as well as the best practice regarding the execution have been discussed. The parties, more specifically, focused on the execution measures of the judgments delivered in respect of Armenia and issues regarding the potential closure of particular cases. Both the Armenian delegation and representatives of the Department for the Execution of the European Court of Human Rights judgments highlighted the importance of such meetings and consultation for strengthening and increasing the effectiveness of cooperation established and ameliorating the execution process.