- ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է «Ադյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը
14.10.2017Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, հանդես գալով Պալատի կազմով, հրապարակել է «Ադյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատ թիվ 75604/11) գործով վճիռը, որով միաձայն արձանագրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 9–րդ հոդվածի (մտքի, խղճի և կրոնի ազատություն) խախտում:
Գործը վերաբերում է թվով չորս Եհովայի վկաների, ովքեր 2011 թվականին դատապարտվել են իրենց կրոնական համոզմունքների պատճառով ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափելու համար:
Թե´ տեղական իշխանությունների, թե´ դատարանների առջև նրանք պնդել են, որ թեև ներքին օրենսդրությունն ապահովել է զինվորական ծառայությանն այլընտրանք, այն իրականում չի եղել քաղաքացիական բնույթի, քանի որ վերահսկվել է զինվորական իշխանությունների կողմից:
Դատարանը գտել է, որ Հայաստանի իշխանությունները խնդրո առարկա ժամանակահատվածում չեն կարողացել դիմումատուների խղճի և համոզմունքների համար համապատասխան պայմաններ ստեղծել և երաշխավորել այլընտրանքային ծառայության համակարգ, որով խախտվել է հասարակության և դիմումատուների շահերի միջև արդարացի հավասարակշռությունը:
Դատարանը գտել է, որ ՀՀ կառավարությունը պետք է յուրաքանչյուր դիմումատուին վճարի 12.000 եվրո` որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում:

European Court delivers judgment in Adyan and others v. Armenia case
14.10.2017The European Court of Human Rights, sitting as a Chamber delivered its judgment regarding the case of “Adyan and Others v. Armenia” (application no. 75604/11) and held, unanimously, that there had been: a violation of Article 9 (freedom of thought, conscience, and religion) of the European Convention on Human Rights.
The case concerned four Jehovah’s Witnesses who were convicted in 2011 for refusing to perform either military or alternative civilian service because of their religious beliefs. Before both the local authorities and the courts, they argued that, even though domestic law did provide for an alternative to military service, it was not of a genuinely civilian nature, as it was supervised by the military authorities.
The Court found that the Armenian authorities had failed at the relevant time to make appropriate allowances for the applicants’ conscience and beliefs and to guarantee a system of alternative service that had struck a fair balance between the interests of society as a whole and those of the applicants.
The Court held that Armenia was to pay the applicants 12,000 euros (EUR) each for non-pecuniary damage.